Az idei tanévben is folytatódott a nagy sikerű Mikulás kupa sorozat. A tanulók évfolyamonként versenyezhettek. Az 1-2. évfolyam, 3-4. évfolyam, 5-6. évfolyam majd a 7-8. évfolyam versengett egymással a trófeáért. Elsőnek az alsósok kezdték meg a versenyt, utánuk következtek a felsősök. Az előző évek pozitív visszajelzései alapján idén is sorversenybe mérték össze tudásukat a gyerekek. Természetesen az alsós és felsős évfolyamnak különböző nehézségű akadálypályát kellet leküzdeniük.
A verseny alatt szükség volt a következőkre: erőre, gyorsaságra, ügyességre, mozgáskoordinációra. Feladat volt többek között a célba dobás, egyensúlyozó feladatok, futóverseny, társ cipelése. Nagy örömünkre az összes diák teljesítette a feladatokat és jó hangulatban telt a nap. A leggyorsabb osztályok díjazásban részesültek.
Győztesek:
A Humán nap alkalmából 2023. 12. 07-én a 7. évfolyam Budapestre látogatott a Bálna Kulturális Központba, a 175 Éves a Magyar Honvédség c. interaktív katonai kiállításra. A tárlat szakított a hagyományos hadtörténeti kiállításokkal, és egy újfajta, interaktív, több érzékszervre ható bemutatóval várta az érdeklődőket. A kiállítás izgalmas időutazás, amely korhű díszletek között mutatta be a magyar katonák szerepvállalását. A tanulóink nagy élvezettel próbálták ki a kiállítás nyújtotta lehetőségeket. Délután a Budapesti Karácsonyi Vásáron zártuk a napot a bazilikánál.
Magdó Levente
Az idei 2023/24-es tanévben is megtartottuk pályaorientációs napunkat, amikor is tanulóinknak lehetősége nyílik arra, hogy érdeklődési körüknek és életkori sajátosságaiknak megfelelően foglalkozzanak a továbbtanulás, pályaválasztás kérdésével, szakmák és foglalkozások megismerésével. A délelőtt folyamán a 7. évfolyamosok betekintést kaphattak néhány kedves, volt tanítványunk mindennapi életébe, akik szívesen vállalták, hogy előadásuk során mesélnek munkájukról, az ahhoz szükséges készségekről, képességekről, és hogy miért ezt a pályát választották. Cukrászmester előadónk bepillantást engedett a chef- és konyhaművészet, valamint a szállodaipar kulisszatitkaiba, és elkápráztatott világszínvonalú cukrász kreációival interaktív előadás keretében.

A gyerekek nagy érdeklődést tanúsítottak. Vendégünk ajándékot is hozott minden tanulónak, így a bemutató kiegészült még különböző csokoládék kóstolásával is. Nagy élményt jelentett mindnyájunknak. A következő előadás lehetőséget teremtett arra, hogy a gyerekek testközelből is megismerkedjenek a honvédség életével, valamint belelássanak a katonai pálya különböző szakterületeinek feladataiba. Az előadások végén a diákok kérdéseket tettek fel az előadóknak. Ezek után ellátogattunk két vendéglátóipari helyre, ahol tapasztalatot szerezhettünk a kis-és nagyvállalkozás hasonlóságairól és különbözőségeiről. Finom lángos és pizza elfogyasztása közben az üzletvezetők meséltek a vendéglátóipar ’szépségeiről’. A lángos mellé a tulajdonos ajándék teával is kedveskedett. Köszönjük az élményeket, valamint a hasznos és informatív bemutatókat! Reméljük, tanulóink sok tapasztalattal lettek gazdagabbak, amelyek a pályaválasztás idején segítséget nyújtanak majd a döntésben.
Kosteczki Zsuzsanna osztályfőnök

November 16-án, csütörtökön délelőtt a 8.a, 8.b osztály diákjai az E.ON rendezésében a” Mi a pálya?” elnevezésű műszaki pályaválasztó fesztiválon vehettek részt. Több szakmába nyerhettek betekintést testközelből, mint például az informatika egyes részei. A villanyszereléstől a kémiai kísérletekig, a robotikától az autószerelésig sok-sok gyakorlati feladat várt a gyerekekre. Délután iskolánk helyt adott a már rendhagyónak nevezhető középiskolai bemutatónak, melyen az érdeklődő szülőknek és gyerekeknek, volt diákjaink és az iskolák vezetői tartottak beszámolókat. A napot egy szülői értekezlet zárta, amelyen a továbbtanulással kapcsolatos kérdéseket egyeztettük le. A 6.b, 7.a, 7.b osztály célja a vendéglátó szakma megismerése volt. Két vendéglátó létesítményt látogattak meg: Kucsera Lángos Büfé és Autóspub Monorierdő. Megnézték a kis- és nagyvállalkozás közötti különbségeket és hasonlóságokat, majd megkóstolták az ott készült lángosokat és pizzákat.
Az 5.a és 6.a osztály az MTVA-ba látogatott. Céljuk a médiában dolgozók munkájának megismerése volt. A gyerekek programja egy kisfilmmel kezdődött, amely a tévében dolgozók munkáját mutatta be. Ezután televízió- és rádiótörténeti tárlatvezetésen vettek részt, ahol régi lemezjátszókat, rádiókat, tévéket, szalagos magnókat, kamerákat láthattak. Találkoztak Süsüvel, Tv Macival, Mekk Elekkel, az ezermesterrel. Legizgalmasabb azonban egy működő stúdió látogatása volt, ahol a Híradó készítést és szinkronizálást gyakorolhatták a tanulók. Az 5.,6., és 7. évfolyamok mindezek mellett, az 1. és 2. órában egy cukrász és egy katona szakmai előadását hallgathatták meg. Barna László a budapesti nagykörúton lévő Radisson Blu Béke Hotel, Zsolnay Kávéházának, cukrászatának vezetője, és egyben Magyarország Cukormentes Tortájának zsűri tagja is. Beszélt tanulmányairól, szakmai életútjáról. „ Abban hisz, hogy munkáját csak teljes odaadással, szívvel-lélekkel lehet végezni, mert csupán így jöhet létre a varázslat, amellyel különleges édességek születnek.” Legutolsó remekműve egy 2X2 méter alapterületű mézeskalács házikó. A házikó advent alkalmából készült, amely a szálloda bejáratánál várja a gyerekeket. Elkészítése több napig tartott, csak a tetőcserepekhez 58 kilogramm linzertésztát használtak fel. A cukrász több finom csokoládéval kedveskedett a gyerekeknek. A cukrász előadását Suller Tibor, főtörzsőrmester követte. Ő szintén beszámolt szakmai életútjáról, munkájának előnyéről és hátrányáról, buzdította a gyerekeket, hogy belőlük is jó katona válhat, csak kitartásra, jó fizikai erőnlétre van szükség.
Fényes Bata Anna, felsős munkaközösség vezető
Kedves Versenyzőink!
Örömmel tudatjuk, hogy a 2023/2024-es tanévben is megrendezzük a Tollforgató levelezős versenyünket. Alább a linken olvasható a versenykiírás:
xvi_tollforgato_2023-24
Az alsó tagozatos tanulók október 17-én, a pályaorientációs nap keretében különböző foglalkozásokkal ismerkedtek meg. A tevékenység- és élményközpontú délelőttön sok ismeretet szereztek. Az osztályfőnökök irányításával folyt a munka. Modern és régi szakmákkal, népi foglalkozásokkal is találkozhattak a gyermekek.
A következő feladattípusok és tevékenységek kerültek megvalósításra a délelőtt első felében:
– Ki mi szeretne lenni felnőtt korában?
– Csoportmunkában kérdések megválaszolása, ami foglalkozásokkal kapcsolatos. Helyes válasz esetén egy puzzle kép kirakása, ami természetesen egy mesterséget mutat be.
-„Amerikából jöttem” játék: pantomim mutogatással kellett kitalálni a szakmát az osztálynak.
– Videó: „Hogyan készül? Megmutatjuk! című sorozatból: a LEGO készítését megnéztük, az otthonról hozott legókkal játék. Ez lehetett egyéni, páros vagy csoportmunka. Az elkészült munkadarabokból kiállítást rendeztünk, ahol egymás műveit megcsodálhatták.
– Mesterségek, foglalkozások bemutatása – gyerekek maguk keltették életre az általuk választott foglalkozást.
– Tanulmányi séta a településen – milyen foglalkozásokkal találkoztunk?
– Mekk Elek: Az ezermester – mesenézés
– A Nemzeti Pályaorientációs Portál szakmaismertető filmjei közül többet megnéztek a gyerekek. A néhány perces videók bemutatták a különböző szakmákat, kiemelve a főbb tulajdonságokat, amikkel rendelkezniük kell.
A délelőtt második felében az iskola tornatermében először iskolánk volt tanulója, B. László cukrász munkájával ismerkedhettünk meg. Elmesélte miért és hogyan lett ő szakmájának mestere, milyen nehéz utat kellett bejárnia a magas elismertséghez. Megcsodálhattuk az általa elkészített süteménycsodákat, majd kóstolóra hívta a gyermekeket. Utána egy hivatásos katona mutatta be, hogyan is lehet valakiből katona, milyen elvárásoknak kell megfelelnie, cserébe milyen juttatásokban részesülhet. Hétfőn délelőtt vendégünk volt a Meseposta képviselője H. Judit. Érdekes interaktív előadások keretében ismerkedhettünk meg a posta múltjával és jelenével. A gyerekek magukra ölthették a posta egyenruháját, képeslapot írhattak, amit fel is adhattak. Bélyegezhettek és pecsételhettek is. A legtöbb helyes választ adó csapat értékes nyereményben részesült, de a tombola húzásánál is sok jutalomtárgy került kiosztásra a tanulók nagy örömére. A 4.a és a 3.b osztályoknak lehetőségük volt ellátogatni a XIX. kerületi rendőrkapitányságra. A gyerekek bejárták a kapitányság jelentős helyszíneit. Jártak a fogdában, a kihallgató, szembesítő helyiségben is. Aktívan vették részt egy felvilágosító beszélgetésen. Felpróbálhatták a rohamfelszerelést, és tenyérnyomatot készítettek.
Sok tudással, tapasztalattal lettek gazdagabbak tanulóink, amelyek reményeink szerint a pályaválasztás idején segítséget nyújtanak majd a döntésben.
Greksa Lászlóné alsós munkaközösség vezető