Felső tagozatos tanulóink a Klassz-napok keretein belül kedvezményesen vehettek részt a közös mozizás élményében, amely a közösségépítésre és a klasszikus magyar filmek megismerésére épül. A filmeket a Nemzeti Filmintézet nagy odafigyeléssel állítja össze, hogy azok beépíthetőek legyenek a magyar közoktatásba. A filmek hozzájárulnak ahhoz, hogy a fiatalok közelebb kerüljenek az adott problémához, könnyebben megérthető legyen számukra.
Diákjaink a Tizedes meg a többiek, valamint a Szeleburdi család című klasszikus magyar filmeket nézték meg a ceglédi George Pál Filmszínházban. A film segített megértetni tanulóinkkal a II. világháború viszontagságait úgy, hogy azokat mára már klasszikusnak számító humorral tálalja. („az oroszok már a spájzban vannak”). Továbbá betekintést nyertek egy család komikus, vidám mindennapjaiba.
A film 1965-ben a Magyar Játékfilmszemlén a társadalmi zsűri fődíját és a szakmai zsűri rendezői különdíját kapta, valamint Sinkovits Imre a legjobb férfialakítás díját.
A film 1966-ban elnyerte a Magyar Filmkritikusok Díját, 1968-ban pedig beválasztották az első „Budapesti tizenkettő” közé, 2012-ben pedig a Magyar Művészeti Akadémia tagjai által választott 53 magyar film közé.
Az 5.a és 6.a osztály tanulói ellátogattak a Parlamentbe. Az épületbe biztonsági átvizsgálás után lehetett belépni. A Látogatóközpontban a csoportot egy idegenvezető várta, aki elmesélte a Parlament történetét és érdekességeit. Megnéztük a díszlépcsőházat, a kupolacsarnokot és a Szent Koronát is.
Az épületet Steindl Imre építészmester tervezte. A 19. század végén, a 17 évig épülő impozáns alkotás mára Magyarország és a főváros szimbólumává vált. A mennyezeteket festmények díszítik. Az aranyozás valódi aranyból készült és mókusszőr ecsettel simították rá a falra. A társalgókban lévő szobrok különféle mesterségeket képviselő egyéneket ábrázolnak. Azt jelképezik, hogy az Országház minden emberé, bármilyen foglalkozású is legyen.
Néhány adat az épületről: központi eleme a 96 méter magas kupola. Az épületen belül 10 belső világítóudvar, 14 lift és több száz iroda található. A Házban futó vörös színű szőnyeg közel 3 kilométer hosszú. A homlokzatot 90 kőszobor díszíti, amelyek a magyar történelem nagy alakjait jelenítik meg.
Az Országházat méltán sorolják a világ legszebb parlamenti épületeinek sorába. A magyar nemzet büszkesége, a törvényhozás otthona, a Szent Korona őrzési helye. A Parlamenti séta után megnéztük az Országgyűlési Múzeumot. Ez a kirándulás mindenki számára felejthetetlen és tanulságos volt, történelmi tudásunk gazdagodott.
Fényes Bata Anna, tanárnő
A XVI. Tollforgató eredményeit, valamint a döntőbe jutott tanulók névsorát az alábbi linken találják: XVI. tollforgató eredményei, XVI. tollforgató döntősei
A döntőről szóló tájékoztatót itt találják meg: döntősöknek tájékoztató
Köszönjük minden Tanulónak, felkészítő Kollégának és a Szülőknek a részvételt!
Hanyecz Anita
igazgató
A XV. Budapesti Nemzetközi Cirkuszfesztivál keretében cirkusztörténeti kiállítást rendeztek a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban. A kiállítás célja a cirkuszvilág sokszínűségének bemutatása volt.
A tárlaton régi és jelenkori cirkuszi tárgyak, kosztümök, cipők, plakátok, fotók, filmek, dokumentumok szerepeltek. Mindezek mellett átélhető élmények is társultak a kiállított tárgyakhoz. A tanulók kipróbálták magukat artistaként, beültek egy száz éves körhintába, virtuális kötélsétáláson és sok érdekes múzeumpedagógiai játékon vettek részt.
Ámulva néztük végig a kisfilmet egy magyar artistáról, aki biztosítás nélkül sétált a Duna felett kifeszített kötélen, 40 méter magasan.
Csoportunkat a cirkusz nyugdíjas zsonglőrei látták el szaktanácsokkal. Tanulóink a cirkuszi játékokkal fejlesztették koncentrációjukat és kitartásukat. Élményekkel gazdagodva tértünk haza a kirándulásról.
Fényes Bata Anna, tanárnő
2024. február 23-án pénteken egész napos síelésen vettek részt diákjaink. Közel 90 tanulónk ismerkedhetett meg a síelés alapjaival Eplényben. A 4., 5., 6., 7., 8., osztályos tanulóink másfél órán keresztül gyakorolhattak az oktató pályán, szakképzett oktatók közreműködésével. A síelést követően egy könnyű túrán vettünk részt és látogattunk el a helyi víztározókhoz. Mindenkinek nagyon tetszett, a gyerekek nagyon jól érezték magukat. Reméljük, jövőre megismételhetjük.
Iskolánkban a 2023/2024-es tanév folyamán is megrendezésre került a Fekete István Napok versenysorozatot. Ezzel tisztelegve és emléket állítva az egyik legkülönlegesebb magyar írónknak, iskolánk névadójának, Fekete Istvánnak.
A versenysorozat egy héten át tartott, csapatverseny és egyéni verseny formájában. Első napon az osztályok „menetlevelet” készítettek, amellyel a továbbiakban versenyeztek. Az évfolyamok Fekete István életútjával kapcsolatos versenyen, rajzversenyen és sport vetélkedőn is részt vettek. Különböző állomásokon teljesítve a feladatokat, ezzel pontokat gyűjtve. Az egyéni verseny keretein belül diákjaink komplex reál és komplex humán kategóriában bizonyították rátermettségüket. Alsó tagozaton szövegértés, matematika, szép írás, rajz kategóriában mérték össze tudásukat és kreativitásukat a gyerekek.
Örömmel tölt el Bennünket, hogy a gyerekek lelkesedése évről évre töretlen, s idén januárban is méltóképpen emlékeztünk meg Fekete Istvánról. Köszönjük a részvételt, gratulálunk minden évfolyamnak és diáknak egyaránt.